Edepsizin edebi!

RİSALE

50-

Edepsizin edebi!

2014-12-05 05:01:00
edep Edepsizin edebi!

Üstadın talebelerine saldırarak kendisinden söz ettirmeye çalışan bu şahsın adını vermiyoruz.

Yalnız, Risale ticaretiyle iştigal eden cemaat artığı marjinal grubun ahlâk ve edep seviyesini gösteren bu belgeyi ibret için buraya alıyoruz.

Babasının oğlundan bahseder gibi “Fırıncı” diye sözünü ettiği zat, kendisi daha dünyada yokken Üstad’ı evinde misafir etmiş, onun yıllarca hizmetinde bulunmuş, Risale-i Nur’un neşri için hapislere, işkencelere, açlık ve yokluklara katlanmış ve Risalelerin bize kadar ulaşmasında emekleri geçmiş bir büyük Nur kahramanı.

Üstad’ın “Bunlara ilişmek doğrudan doğruya bana ilişmektir” sözünün kapsama alanında olan, eli öpülüp duası istenecek bir mübarek zat.

Üstadın bir hizmetkârını ve dedesi yaşındaki adamı “edepsizlikle” suçlamayı edep telâkki eden ve şöhret yolunun cami duvarından geçtiğini zanneden hayâ fukaralarına edep dersi vermeye teşebbüs etmenin bir fayda getirmeyeceğini en güzel şekilde Mevlânâ anlamış ve anlatmış:

“Asıl edep, edepsizlerin edepsizliğine tahammül edebilmektir” buyurmuş.

Üstad’ın talebeleri de hep öyle yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Bununla birlikte, Üstadımızın muazzez ruhunu şad eden bir gelişmeye karşı itirazların nasıl bir ocaktan geldiğini göstermesi açısından, bu “edep” tablosunu da bir kenara not etmekte fayda var.

Bazan bir resim, ciltlerle kitaptan daha güzel anlatır anlatılacak olan şeyi.

Kaynak: yazarumitsmsek.com

Risale-i Nur Araştırma Merkezi

Yozgatnur

0
0
0
Yorum Yaz

Fotoğraf |  görsel 1